Our Lady of Sorrows // Panna Maria Sedmibolestná - Breznice, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 49° 33.417 E 013° 57.231
33U E 424339 N 5489898
Quick Description: Our Lady of Sorrows // Panna Maria Sedmibolestná - Breznice
Location: Středočeský kraj, Czechia
Date Posted: 12/24/2020 3:40:55 AM
Waymark Code: WM13JA6
Published By: Groundspeak Premium Member Weathervane
Views: 12

Long Description:
Our Lady of Sorrows (Latin: Beata Maria Virgo Perdolens), Our Lady of Dolours, the Sorrowful Mother or Mother of Sorrows (Latin: Mater Dolorosa), and Our Lady of Piety, Our Lady of the Seven Sorrows or Our Lady of the Seven Dolours are names by which the Virgin Mary is referred to in relation to sorrows in her life. As Mater Dolorosa, it is also a key subject for Marian art in the Catholic Church.

The Seven Sorrows of Mary are a popular Roman Catholic devotion. In common religious Catholic imagery, the Virgin Mary is portrayed in a sorrowful and lacrimating affect, with seven long knives or daggers piercing her heart, often bleeding. Devotional prayers that consist of meditation began to elaborate on her Seven Sorrows based on the prophecy of Simeon. Common examples of piety under this title are Servite rosary, or the Chaplet of the Seven Sorrows of Our Lady and the Seven Joys of Mary and more recently, "Sorrowful and Immaculate Heart of Mary".

The general attributes of sculpture of Our Lady of Sorrows: Blessed Virgin Mary in mournful state, tears, bleeding heart pierced by seven daggers

Source and more information: (visit link)

=========================================================

Panna Maria Sedmibolestná (latinsky Mater dolorosa) je titul Panny Marie, který se vztahuje na její bolesti související s osudem jejího syna Ježíše Krista. V katolické církvi je Panna Maria Sedmibolestná patronkou Slovenska.

Svátek Sedmibolestné Panny Marie, kterou papež Pavel VI. prohlásil v roce 1966 za hlavní patronku Slovenska, si Slovensko a katolická církev pripomínají 15. zárí. První zmínka o svátku Sedmibolestné Matky Boží pochází z roku 1412, kdy byl zmínen na církevním snemu v Kolíne nad Rýnem. Pro celou církev ho však ustanovil až papež Benedikt XIII. roku 1727 a zároven povolil, aby se Panna Maria Bolestná uctívala jako patronka Slovenska. Její národní svatyní se stal šaštínský kostel, opredený mnoha zázraky na Mariinu prímluvu. Jeho dejiny sahají do roku 1564. Papež Pavel VI. mu roku 1964 udelil titul baziliky minor.

Sedm je v biblické reci symbolickým císlem a znamená plnost. Mariánští ctitelé jmenují alespon sedm nejznámejších bolestí Matky Boží. První je proroctví Simeona, který jí na 40. den po narození Ježíše predpovedel težkou budoucnost Božího Syna a také to, že "její vlastní duši pronikne mec". Podruhé Maria trpela, když musela s dítetem utíkat do Egypta pred Herodem, který dal ve strachu pred novým králem vyvraždit v Betléme a okolí všechny chlapce mladší dvou let. Tretí bolestí byla pro Marii ztráta 12letého Ježíše v jeruzalémském chrámu behem velikonocních svátku. Ctvrtou a pátou bolest prožívala matka Božího Syna pri umucení syna, když se s ním setkala na krížové ceste a když stála pod krížem. Poslední dve bolesti ji zasáhly po Ježíšove smrti, když držela v nárucí jeho mrtvé telo a když jí ho vzali, aby ho uložili do hrobu. Svým utrpením spolupracovala Marie na vykupitelském díle Syna a verící ji uctívají jako matku plnou bolesti.

Zdroj: (visit link)
Associated Religion(s): Roman-catholic

Statue Location: on the bridge

Entrance Fee: free

Website: [Web Link]

Artist: Not listed

Visit Instructions:
Take a picture of the statue. A waymarker and/or GPSr is not required to be in the image but it doesn't hurt.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Statues of Religious Figures
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log  
dubex visited Our Lady of Sorrows  // Panna Maria Sedmibolestná - Breznice, Czech Republic 2/20/2021 dubex visited it